PROBLEM PARKIRANJA U OPĆINI FAŽANA

Parkiranje se ne može promatrati odvojeno od problema prekomjernog turizma

0

Početkom godine načelnik općine donio je odluku o novim cijenama parkiranja na području Općine Fažana kojom su cijene parkiranja povećane na svim parkiralištima u Fažani i Valbandonu, a krajem srpnja Odluka o visini naknade za usluge parkiranja izmijenjena.je i četvrti put, pa je uređeno parkiralište kraj plaže Valbandon iz druge prebačeno u treću zonu.

Jesu li u planu i nova parkirališna mjesta nažalost nismo uspjeli doznati, jer načelnik Radomir Korač, suprotno zakonu koji ga na to obavezuje, ne želi odgovarati na pitanja novinara, osim naravno onih čije medije sponzorira.                    

Bivša načelnica Ada Damjanac pak smatra da je u posljednjih desetak godina po pitanju problematike parkinga u Fažani jako puno učinjeno.     

„Godine 2009. imali smo samo jedno uređeno parkiralište (preko puta starog groblja koje je i danas u funkciji). U ulicama Boraca, Titova riva i Gortanova bilo je mjesta kao i danas za oko 60-ak automobila, samo što su sada označena parkirna mjesta, a prije nisu bila. I na današnjem Badelu bilo je svega 60-ak mjesta neuređenih i neoznačenih (oko križa jer je ostalo bilo smetlište). Tako da je ukupno bilo na raspolaganju oko 250 parkirnih mjesta. Danas na području Općine Fažana imamo 1500 uređenih parkirnih mjesta. Uz napomenu da žitelji općine imaju besplatni parking, svi koji rade u Fažani i na Brijunima mogu kupiti povoljnu mjesečnu kartu kao i gosti u apartmanima koji za sedam dana mogu kupiti kartu u iznosu 140 kuna, ili oni koji dolaze na kupanje 20 kuna za cijeli dan“, rekla nam je Damjanac.

Za razliku od nje nezavisna vijećnica Lidija Udovički smatra da je problem parkinga u Općini Fažana značajan. „Problem parkinga na području naše općine je samo još jedan znak nepostojanja dugoročne strategije i nedostatka menadžerskih sposobnosti ljudi koji vode našu Općinu. Na svakoj sjednici Vijeća pitala sam koji je plan s proširenjem parkirnih kapaciteta, rezerviranjem parkirnih mjesta za mještane, ulaganjem u opremu i radnu snagu Komunalca za čišćenje plaža i javnih površina i nikad nisam dobila odgovor“, rekla je Udovički, koja problem parkiranja uzročno-posljedično povezuje sa, po njoj, najvećim problemom, ne samo Fažane, nego čitave Istre, a to je prekomjernim turizmom.

„Ljudi ovdje masovno žive ili dodatno prihoduju od turizma. Veliki hoteli će uništiti male iznajmljivače. Moramo prije svega zaštititi kvalitetu života i interese lokalnog stanovništva, malog čovjeka. Broj turista na području naše općine je definitivno prerastao organizacijske sposobnosti lokalne administracije i postojeće kapacitete komunalne infrastrukture i parkinga. Uništavamo prirodu, raste broj turista ali ne i njihova kvaliteta, pretrpani smo, a to u konačnici vodi propasti kao što se desilo u Španjolskoj. Takozvani pomfrit turizam nije u interesu lokalnog stanovništva“, rekla nam je Udovički, te se vratila na problem parkiranja.

„Problem parkinga je kronika jedne najavljene katastrofe. Godinama se problem pogoršava, a odgovorni ne poduzimaju ništa. Za sve ove godine jedva je napravljeno jedno parkiralište u Valbandonu, a ono je nedostatnih kapaciteta, skupo i loše, bez ijednog drveta i hlada. Obećali su da će posaditi drveće za svako posječeno drvo, a ni to na žalost nije urađeno“, rekla je Udovički, te nastavila:

„Ne ulazim u stranačke i političke aspiracije, gramzivost, i manipulacije kojih ima posvuda pa i u našoj sredini. Kao potpuno nestranački građanin i neovisni vijećnik smatram da treba hitno zaustaviti dalje planiranje i gradnju hotelskih i drugih kapaciteta masovnog turizma jer, osim što su nam parkinzi i druga komunalna infrastruktura u kolapsu, moramo spriječiti dalju devastaciju ekosistema i priobalja. Moramo zaštiti našu šetnicu jer ona je jako važna svima koji ovdje živimo. Fažana, baš kao i lijepa mjesta u Toscani, treba manje ići masovnom, a više kvalitetnom turizmu s podrškom tradicijskoj ponudi malih iznajmljivača, ribolovu, tradicionalnom kulinarstvu, proizvodima OPG-ova... Po takvim stvarima su Fažana i Istra jake, voljene i cijenjene i na tome treba lokalno stanovništvo profitirati i podizati svoje prihode i kvalitetu života, a ne dozvoliti sve to uništiti zbog špekulantskog kapitala i brzog velikog profita za nekoliko pojedinaca“.

Mišljenje o problematici parkiranja u općini Fažana uputili smo i vijećnicima IDS-a i HDZ-a ali, nažalost nismo dobili njihove odgovore. (Nenad Čakić)   

Najnovije vijesti

Istarski Forum

Za sudjelovanje u Istarskom Forumu potrebna je prijava ili registracija i izrada profila

Prijava ili Registracija korisničkog računa

LONDINER/KA

Do: 30.06.2022.

RABAC, ISTARSKA ŽUPANIJA

LONDINER/KA

Do: 30.06.2022.

POREČ-PARENZO, ISTARSKA ŽUPANIJA

KUHINJSKI/A RADNIK/ICA

Do: 30.06.2022.

POREČ-PARENZO, ISTARSKA ŽUPANIJA

MESAR/ICA

Do: 30.06.2022.

LABIN, ISTARSKA ŽUPANIJA